در مسیر کارآفرینی با ترس های خود چه کنیم؟!

در مسیر کارآفرینی با ترس های خود چه کنیم؟!

از قدیم گفته اند که ترس برادر مرگ است. شاید در نگاه اول این جمله فقط به عنوان یک ضرب المثل به نظر برسد اما درواقع ترسیدن یکی از دلایل اصلی اقدام نکردن است و انسانی که در زندگی خود دست به اقدامی نزند با یک انسان مرده تفاوتی ندارد. بسیاری از انسان های بزرگ موفقیت خود را مدیون پیروز شدن در برابر ترس هایی هستند که در مسیر زندگی به سراغشان آمده است. این که ما انتظار داشته باشیم در فعالیت های خود همواره موفق باشیم و هیچ گاه شکست نخوریم یک انتظار پوچ و بیهوده است. بسیاری از انسان ها به دلیل ترس از شکست خوردن دست به هیچ اقدامی نمی زنند و طبیعی است که نمی توانند به پیشرفتی دست یابند. بنابراین باید این موجود خطرناک را خوب بشناسیم و برای مقابله با آن تبر خود را حسابی تیز کنیم.

ترس های خوب

اجازه بدهید ابتدا کمی در مورد خوبی های ترس صحبت کنیم. اگر ما انتظار داشته باشیم که در مسیر زندگی هیچ وقت ترس به سراغمان نیاید و کاری به کارمان نداشته باشد معادل این است که انتظار داشته باشیم در زندگی هیچ فعالیت مفیدی انجام ندهیم. به عبارتی بدیهی است که وقتی ما بخواهیم کاری را انجام دهیم ترس به سراغ ما بیاید. این موضوع ارتباط نزدیکی با ساختار مغز انسان دارد، چراکه مغز ما به گونه ای طراحی شده است که حفظ حالت موجود را دوست دارد و در مقابل تغییرات از خود مقاومت نشان می دهد. به همین دلیل است که وقتی ما تلاش می کنیم تا مهارتی را یاد بگیریم در ابتدا بسیار برایمان سخت است اما بعد از مدتی آن مهارت برایمان کاملاً عادی می شود.

با توجه به مطالب بالا از این پس هر وقت ترس به سراغمان آمد، به جای این که آشفته و نگران شویم اتفاقاً باید خوشحال باشیم چراکه این ترس نشان می دهد ما تصمیم گرفته ایم تا کار جدیدی را انجام دهیم. هرچه میزان این ترس بیشتر باشد نشان دهنده مهم تر بودن و متفاوت تر بودن کاری است که تصمیم به انجام آن داریم. یادمان باشد که ترس های بزرگ به سراغ انسان های بزرگ می آیند و این انسان های بزرگ هستند که بر ترس های بزرگ غالب می شوند.

درواقع ما باید ترس را نوعی هیجان تلقی کنیم. هیجانی که ناشی از انجام دادن یک کار مهم یا جدید است و ما با پذیرش این هیجان آن را وسیله ای برای رشد و پیشرفت خود قرار می دهیم. حواسمان باشد که شجاع بودن به این معنی نیست که هیچگاه ترس به سراغمان نیاید، بلکه افراد شجاع کسانی هستند که در زمان مواجه شدن با ترس آن را پذیرفته و با وجود ترس، نهایت تلاش خود را برای رسیدن به اهدافشان انجام می دهند.

 

ترس های بد

همانطور که پیش از این گفته شد مغز ما به طور اتوماتیک در مقابل تغییر از خود مقاومت نشان می دهد یا به تعبیر دیگر می ترسد. این ترس درصورتی که بتواند بر اراده انسان پیروز شود بسیار خطرناک است. بنابراین باید آن را به خوبی بشناسیم و اجازه ندهیم تا جلوی رشد و ترقی ما را بگیرد.

در صورتی که به ترس خود بیش از اندازه اهمیت بدهیم بدون شک بر ما غلبه کرده و اجازه اقدام کردن را به ما نمی دهد. از طرفی نباید هم آن را انکار کنیم. بهترین عملکرد برای زمانی که ترس بازدارنده به سراغ ما می آید این است که اندکی با خود خلوت کرده و بپذیریم که ما در حال تصمیم گیری برای انجام دادن فعالیت جدیدی هستیم و طبیعی است که این ترس به سراغمان بیاید. اما با توجه به هدف والایی که برای خود تعیین کرده ایم بعد از پذیرش وجود این ترس، آن را رها کرده و به جای تمرکز بر روی ترس به سراغ اقدام برویم.

در بین دوستان و اطرافیان خود بسیاری از افراد را دیده ایم که این نوع ترس، مانع از اقدام کردنشان شده است و آن ها به دلیل این که بیش از اندازه به ترس خود اهمیت داده اند، ناگزیر به تحمل شرایط نامطلوبی در زندگی خود هستند. به عنوان نمونه چند مورد از این ترس های بازدارنده را در اینجا مرور می کنیم.

  • نارضایتی از میزان دستمزد دریافتی و عدم درخواست افزایش حقوق به علت ترس از مخالفت کردن مدیر یا مافوق

  • نارضایتی از شغل فعلی و عدم تلاش برای ایجاد یا انتخاب شغل جدید به علت ترس از دست رفتن شغل و درآمد قبلی

  • تحمل شرایط بسیار سخت در زندگی زناشویی و عدم تمایل به جدایی به دلیل ترس از حرف مردم

  • بیکار بودن و عدم تمایل به راه اندازی کسب و کار به دلیل ترس از شکست خوردن در بازار

  • نارضایتی از رشته تحصیلی و عدم تلاش برای تغییر رشته به علت ترس از واکنش پدر و مادر و اطرافیان

  • ناتوان جلوه کردن دانشجو در نظر استاد به دلیل عدم فعالیت دانشجو در کلاس و ترس از سخنرانی در جمع

  • نارضایتی از انجام دادن بسیاری از فعالیت ها و عدم توجه به علایق و اعتقادات فردی به دلیل ترس از مسخره شدن توسط دیگران

این ترس ها آنقدر زیاد هستند که می توان یک کتاب مجزا در این زمینه نوشت. آن چه مهم است این که هر کدام از ما باید به خوبی ترس های خود را شناسایی کنیم و زمانی که به سراغمان آمدند با آمادگی کامل از آن ها پذیرایی کنیم و اجازه ندهیم تا مانعی در مسیر رسیدن به افسانه شخصیمان باشند.

نویسنده: محمد صادق حداد

محمد صادق حداد...مدرس دانشگاه، نویسنده و محقق...عاشق آموزش دیدن و آموزش دادن

لطفاً کلیک کنید
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *