شناخت جامعه و مخاطب هدف یک اصل ضروری برای کارآفرینان

شناخت جامعه و مخاطب هدف یک اصل ضروری برای کارآفرینان

در چه جامعه ای زندگی می کنیم؟!

سؤال بالا یک سؤال کلیدی برای رسیدن به موفقیت در مسیر کارآفرینی است. علاوه بر شناخت علایق، توانایی ها و انتظارات خودمان، نکته بسیار مهمی که در مسیر کارآفرینی باید مورد توجه قرار گیرد، شناخت مخاطب هدف و شرایط جامعه ای است که در آن قصد راه اندازی کسب و کارمان را داریم. یکی از مهم ترین مسائل ارزش هایی است که در جامعه برای مردم اهمیت دارد. همانطور که می دانیم هدف کارآفرینان در درجه اول ارزش آفرینی است و این موضوع باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

آیا شرایط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی حاکم بر جامعه را خوب می شناسیم؟

اگر به دنبال موفقیت در مسیر کارآفرینی هستیم باید شرایط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی حاکم بر جامعه را به خوبی بشناسیم و بر اساس آن در این مسیر گام بگذاریم.

به عنوان مثال فرض کنید ما قصد راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی را داریم، بسیار به این نوع کار علاقه مندیم و مهارت بسیار بالایی را نیز در این زمینه داریم. اما اگر در جامعه ای زندگی می کنیم که زیرساخت های استفاده از اینترنت و خرید و فروش آنلاین وجود ندارد و یا چندان قوی نیست به طور قطع ما نمی توانیم در این مسیر به اهداف خود دست پیدا کنیم.

بیایید مثال دیگری را با هم بررسی کنیم. فرض کنید فردی به یکی از رشته های ورزشی بسیار علاقه مند باشد و تمام دوره های آموزشی مربوط به مربیگری آن رشته را هم گذرانده و مهارت های لازم را کسب کرده است و قصد دارد یک آکادمی آموزشی برای آن رشته ورزشی راه اندازی کند، اما در جامعه ای زندگی می کند که اصلاً به آن رشته اهمیتی داده نمی شود. طبیعی است که این فرد نمی تواند در آن رشته و در آن کشور به یک کارآفرین موفق تبدیل شود و باید اهداف دیگری را برای خود ترسیم کند. بنابراین شناخت شرایط جامعه یکی از نکات مهمی است که متأسفانه بسیاری از کارآفرینان از آن غافل هستند.

Group of People Asking Questions

مخاطب هدف را خوب شناسایی کنیم

برای قدم گذاردن در مسیر کارآفرینی و تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق از همان ابتدا باید انتها را ببینیم. این بدان معنی است که ما باید دقیقاً بدانیم که محصول تولیدی ما چیست و برای چه مخاطبی طراحی شده است. چراکه با فرض تولید بهترین و باکیفیت ترین محصول، اگر طرفداری برای خرید محصول ما وجود نداشته باشد درواقع ما محکوم به شکست هستیم.

از دید مشتری به محصول خود نگاه کنیم

بعد از این که خودمان و شرایط جامعه را به خوبی شناختیم باید بر روی مخاطب هدف خود تمرکز کنیم و تمام مراحل خودشناسی را در مورد مخاطبانمان نیز اجرا کنیم. یعنی باید دقیقاً بدانیم که مخاطب هدف ما چه علایق، توانمندی ها و انتظاراتی دارد. اگر علایق مخاطب را خوب بشناسیم طراحی محصول ما به گونه ای خواهد بود که رضایت مشتری را برآورده سازد. همچنین در صورتی که از توانایی های مخاطب هدف خود شناخت درستی داشته باشیم می توانیم با ارائه یک محصول جذاب و کاربردی، مخاطبمان را به سمت خود جذب کنیم و احساس ارزشمند بودن محصول را برای او به ارمغان بیاوریم. این موضوع درخصوص شناخت انتظارات مخاطب نیز صدق می کند. زمانی که ما بتوانیم از دید مشتری به کار خود نگاه کنیم و بدانیم مشتری ما از محصول ارائه شده چه انتظاراتی دارد، قطعاً تمام تلاش ما برای جلب رضایت و برآورده شدن انتظارات مشتری خواهد بود.

محمد صادق حداد...مدرس دانشگاه، نویسنده و محقق...عاشق آموزش دیدن و آموزش دادن

لطفاً کلیک کنید
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *