راز موفقیت کارآفرینان- قسمت اول

راز موفقیت کارآفرینان- قسمت اول

موفقیت کارآفرینان اتفاقی نیست

همه ما دوست داریم انسان های موفقی باشیم. همه ما دوست داریم به شهرت، ثروت، محبوبیت و همه چیزهایی که در نظرمان خوب و ارزشمند است برسیم. بدون شک یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به این هدف این است که زندگی افرادی که موفق شده اند را بررسی کنیم و الگوهای رفتاری مناسب را در زندگی آن ها پیدا کنیم.

در این مقاله راز موفقیت کارآفرینان را بررسی خواهیم کرد.

آیا تاکنون به این موضوع اندیشیده اید که افراد کارآفرین چه تفاوتی با سایر افراد دارند؟ یک قانون مهم در زندگی وجود دارد، اگر می خواهیم به چیزهایی دست پیدا کنیم که تاکنون نداشته ایم باید کارهایی را انجام دهیم که تاکنون انجام نداده ایم.

 کارآفرینان موفق برای رسیدن به اهداف خود از همین قانون پیروی می کنند. سبک زندگی کارآفرینان باید متفاوت از عامه مردم باشد. این موضوع را در ارتباطاتی که با کارآفرینان مختلف داشته ام به وضوح دیده ام.

 برای این که بتوانیم یک کارآفرین موفق باشیم باید سعی کنیم تا ویژگی هایی که در سایر افراد موفق دیده ایم را در وجود خودمان ایجاد یا تقویت کنیم. در این مقاله مهم ترین عوامل موفقیت کارآفرینان را بررسی می کنیم.

ارزش آفرین باشیم

برایم جالب است که بیشتر مردم رسیدن به پول و ثروت را هدف اصلی کارآفرینان می دانند، در حالی که نتایج حاصل از مطالعات من دقیقاً بر خلاف این تصور عمومی می باشد. در جلسات حضوری که با کارآفرینان مختلف داشته ام، اکثر آن ها به این موضوع اشاره می کنند که تلاش دارند تا ارزشی را به مخاطب خود اضافه کنند.

به بیان دیگر آن ها قصد دارند کالا یا محصولی را به مخاطب ارائه دهند که برای او ارزشمند باشد و در نهایت برای جامعه ارزش آفرین باشد. بدیهی است که ارائه یک محصول ارزشمند می تواند منجر به رسیدن به پول و ثروت مناسب گردد اما نباید پولدار شدن را هدف اصلی یک کارآفرین دانست.

هدف اصلی را گم نکنیم

اگر می خواهیم یک کارآفرین مؤثر باشیم نباید فراموش کنیم که هدف اصلی ما ارزش آفرینی است. بنابراین قبل از این که برای تولید یا ارائه محصولی اقدام کنیم، باید از خود بپرسیم که با ارائه این محصول و با توجه به ارزش های جامعه آیا می توانیم مسئله ای را حل کنیم یا تأثیر مثبتی در زندگی دیگران ایجاد کنیم؟!

اگر پاسخ به این سؤال منفی بود به هیچ وجه سراغ آن نرویم حتی اگر از نظر مالی برایمان سودآور است.

عاشق مطالعه باشیم

اگر ادعای کارآفرینی داریم باید عاشق مطالعه باشیم. یکی از عوامل اصلی موفقیت کارآفرینان مطالعه کردن است.

یک کارآفرین باید هر روز رشد کند و یکی از مهم ترین راهکارهای رشد فردی مطالعه و یادگیری است. هر چه بیشتر مطالعه کنیم مسیرهای عصبی بیشتری در مغز ما شکل می گیرند و توانایی تحلیل و درک مسائل مختلف در ما تقویت می گردد.

نقش مطالعه در موفقیت کارآفرینان

یکی از فواید مطالعه زیاد، داشتن اطلاعات فراوان و  بروز در زمینه تخصصی مربوط به کسب و کار ما می باشد. هرچقدر بتوانیم اطلاعات جامع تر و کامل تری از حیطه تخصصی خودمان داشته باشیم سرعت رشد کسب و کارمان افزایش می یابد و در صورت مواجه شدن با چالش های مختلف، قدرت مانور و تصمیم گیری بیشتری خواهیم داشت.

همانطور که ورزش کردن جسم ما را قوی می کند، مطالعه و یادگیری نیز مغز ما را پرورش می دهد. یک مغز قدرتمند در شرایط حساس با اتخاذ تصمیمات مناسب می تواند سکوی پرتاب ما در مسیر کارآفرینی باشد.

با ژان بقوسیان مدرس توانمند و کارآفرین خوب ایران

علاوه بر مطالعه کتاب های تخصصی، همواره باید مطالعه کتاب ها و مقالاتی که مربوط به سایر مهارت های زندگی می باشد نیز در دستور کار مطالعه ما قرار گیرد.

به عنوان مثال کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی یکی از کتاب های تأثیرگذار در زندگی من بوده است. جالب است که تاکنون از کارآفرینان زیادی شنیده ام که این کتاب برای آن ها نیز بسیار مؤثر بوده است.

خودمان را خوب بشناسیم

آیا واقعاً خودمان را می شناسیم؟! خودشناسی یکی از اصول موفقیت کارآفرینان در مسیر کسب و کار است. برای این که تبدیل به یک کارآفرین موفق شویم در مرحله اول باید خودمان، توانمندی هایمان و انتظاراتمان را خوب بشناسیم. کارآفرینانی که این اصل را جدی گرفته اند تبدیل به ستاره های زمان خود شده اند.

این قانون زندگی است که انسان ها در کارهایی که به آن علاقه مند هستند با سرعت بیشتری رشد می کنند و دقیقاً برعکس این موضوع نیز صدق می کند. اگر به یک زمینه کاری علاقه مند نباشیم نباید انتظار چندانی برای پیشرفت در آن زمینه داشته باشیم.

با خودمان روراست باشیم

باید با خودمان روراست باشیم و بدانیم که ما وسیله ای برای تحقق رؤیاهایمان هستیم، پس با شناخت دقیق خواسته هایمان اقدام به انتخاب کنیم. بسیاری از افراد موفق از یک کار کوچک که به آن بسیار علاقه مند بوده اند شروع کرده و کم کم آن را رشد داده اند.

هر چقدر خودمان را بهتر بشناسیم کمتر دچار اشتباه خواهیم شد و این یکی از مهم ترین دلایل موفقیت کارآفرینان می باشد.

در مقاله بعدی سایر عوامل موفقیت کارآفرینان را بررسی می کنیم.

در پایان این مقاله پیشنهاد می کنم محصول صوتی «شش گام طلایی تا کارآفرینی» را با تخفیف ویژه از لینک زیر دریافت کنید. این محصول برای افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار دارند بسیار مناسب است.

تمایل به دریافت محصول صوتی «شش گام طلایی تا کارآفرینی» با تخفیف ویژه دارم.

محمد صادق حداد...مدرس دانشگاه، نویسنده و محقق...عاشق آموزش دیدن و آموزش دادن

لطفاً کلیک کنید
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *