راز موفقیت کارآفرینان- قسمت دوم

راز موفقیت کارآفرینان- قسمت دوم

در مقاله قبل به بررسی رازهای موفقیت کارآفرینان پرداختیم و سه ویژگی مهم را ذکر کردیم. در این مقاله سایر عوامل مهم را بررسی می کنیم.

اعتماد به نفس و عزت نفس داشته باشیم

آیا اعتماد به نفس می تواند یکی از رازهای موفقیت کارآفرینان باشد؟ آیا تاکنون برای شما پیش آمده که در انجام کاری تردید کنید به این دلیل که فکر می کنید توانایی انجام آن را ندارید؟!

این عامل باعث می شود که شما از اقدام کردن صرفنظر کنید در حالی که شاید توانایی شما در انجام آن کار به مراتب بیشتر از افرادی باشد که دست به اقدام برای آن زده اند.

اگر ما خودمان را قبول نداشته باشیم به نظر شما آیا دیگران ما را خواهند پذیرفت؟ این سؤالی است که من معمولاً در تمام کلاس های دانشگاه از دانشجویانم می پرسم. طبیعی است که داشتن اعتماد به نفس تأثیر شگرفی در موفقیت ما در جنبه های مختلف زندگی خواهد داشت.

کارآفرینان موفق از اعتماد به نفس فوق العاده ای برخوردار هستند. آن ها خود را به عنوان یک انسان توانمند قبول دارند و توانایی مواجهه با مسائل مختلف را در خود احساس می کنند.

پس اگر از اعتماد به نفس لازم برخوردار نیستیم تلاش کنیم تا این ویژگی مثبت را در خودمان تقویت کنیم. یک کارآفرین باید از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشد و توانمندی ها و مهارت های خود را باور داشته باشد تا بتواند دست به اقدام بزند.

در کنار بابک بختیاری کارآفرین نمونه کشور

اهمیت عزت نفس

علاوه بر اعتماد به نفس یک عامل مهم دیگر در موفقیت کارآفرینان داشتن عزت نفس می باشد. عزت نفس یعنی این که احساس ارزشمند بودن داشته باشیم، یعنی خودمان را دوست بداریم و برای خودمان ارزش قائل شویم.

انسان ارزشمند کارهای ارزشمند انجام می دهد و هرچقدر ما عزت نفس بیشتری داشته باشیم به دنبال فعالیت هایی هستیم که ارزش بالاتری دارند. بدین ترتیب جایگاه ما در جامعه بالاتر رفته و درنتیجه انسان مؤثرتری خواهیم بود.

اگر ما خودمان را انسان ارزشمندی ندانیم بدون شک قادر نخواهیم بود ارزشی را به سایر افراد جامعه اضافه کنیم و دراین صورت چیزی برای ارائه کردن نخواهیم داشت.

ارتباطات مؤثر داشته باشیم

یکی از مهم ترین رازهای موفقیت کارآفرینان داشتن ارتباطات موثر است. حتماً شما هم در خانواده و دوستانتان افرادی را می شناسید که دیگران شیفته آن ها هستند و مهارت های کلامی و رفتاری مؤثری دارند.

این افراد با دانستن مهارت های ارتباط مؤثر، دیگران را مجذوب خود می کنند و تأثیرگذاری بیشتری بر افراد دارند. یک کارآفرین برای رسیدن به موفقیت در مسیر کاری خود باید در برقراری روابط با دیگران از مهارت بالایی برخوردار باشد.

کارآفرینان معمولاً اهل انتقاد، گلایه و سرزنش نیستند و صادقانه و صمیمانه دیگران را تحسین و شوق انجام کار را در آن ها ایجاد می کنند.

تأثیر ارتباطات بر موفقیت کارآفرینان

برقراری ارتباط سازنده و مؤثر با دیگران تأثیر مستقیم بر روی موفقیت هر کسب و کاری دارد. می توان گفت تعداد صفرهای حساب بانکی ما با تعداد افرادی که با آن ها ارتباطات خوب و سازنده داریم رابطه مستقیم دارد.

البته این موضوع فقط مربوط به کسب و کار نیست و به طور کلی دانستن و به کارگیری مهارت های ارتباط مؤثر ما را تبدیل به انسان محبوبی خواهد کرد که کلام و رفتارمان می تواند در دیگران تأثیرگذار باشد. این موضوع به معنی این که ما باید همه را از خود راضی نگه داریم نیست.

اتفاقاً این یک اشتباه رایج در بین بسیاری از مردم است که سعی می کنند همه آن ها را دوست داشته باشند و همین مسئله باعث می شود بسیاری از فرصت ها را از دست بدهند. یادمان باشد هیچ وقت نمی توانیم به گونه ای رفتار کنیم که همه ما را دوست داشته باشند، اما رفتار ما می تواند طوری باشد که عده ای عاشق ما باشند و در مجموع یک انسان محبوب و دوست داشتنی باشیم.

در کنار محمد پیام بهرامپور مدرس فن بیان و مهارتهای ارتباطی

ریسک پذیر باشیم و اقدام کنیم

اگر تاکنون اشتباهی از ما سر نزده است یقیق بدانیم که تاکنون دست به کار بزرگی نزده ایم. این جمله را بارها از کارآفرینان مختلف شنیده ام. یک کارآفرین دارای شجاعت و قدرت ریسک پذیری بالا می باشد، البته ریسک منطقی و مبتنی بر استدلال که با تصمیم گیری هیجانی کاملاً متفاوت است.

ساختار مغز انسان به گونه ای است که در مقابل تغییر از خود مقاومت نشان می دهد و حفظ وضعیت موجود را ترجیح می دهد. برای همه ما پیش آمده است که در زمان تصمیم گیری های مختلف دچار تردید و دودلی شده ایم و شاید در نهایت هم از ترس این که مبادا تصمیم اشتباهی بگیریم هیچ اقدامی نکرده ایم.

بنابراین اگر می خواهیم در مسیر کارآفرینی قدم بگذاریم باید شجاع باشیم و بدانیم که احتمال شکست نیز وجود دارد. داشتن جسارت و شجاعت برای شروع کار و قدم نهادن در مسیر، یکی از رموز موفقیت کارآفرینان است.

املای نانوشته غلطی ندارد

همه می دانیم که املای نانوشته غلطی ندارد، اما آیا کسی برای ننوشتن املاء تشویق می شود؟! طبیعی است وقتی دست به اقدام می زنیم همیشه ممکن است ایرادهایی در کارمان پیدا شود.

ما باید تمام توان و تمرکز خود را برای رسیدن به بهترین نتایج به کار گیریم و درصورت مواجه شدن با شکست های احتمالی از آن ها درس بگیریم و در جهت اصلاح مسیر خود از آن ها استفاده کنیم. همیشه به خاطر داشته باشیم که فاصله بین حرف تا عمل یک کارآفرین خیلی زیاد نیست.

آینده نگر باشیم

دوستی دارم که هر وقت او را می بینم از هم صحبتی با او لذت می برم. انگار همیشه چند روز یا شاید هم چند ماه یا چند سال از دیگران جلوتر فکر می کند. اتفاقاً در زندگی تحصیلی و شغلی خودش هم انسان بسیار موفقی است. آنچه مسلم است داشتن دیدگاهی وسیع تر نسبت به آینده، لازمه موفقیت در تولید محتوی یا محصول می باشد.

یک کارآفرین با آینده نگری محصولی را به مخاطب خود ارائه می دهد که فقط برای نیاز زمان حال وی طراحی نشده است بلکه نیازهای آینده مشتری را نیز لحاظ می کند.

افراد آینده نگر در مقابل لذت ها و شادکامی های زودگذر مقاومت کرده و تلاش می کنند تا بیشتر بر روی هدف نهایی متمرکز شوند.

آینده نگری باعث می شود ما توانایی پیش بینی چالش های احتمالی را داشته باشیم و برای آن ها نیز برنامه ریزی جداگانه انجام دهیم. بدین ترتیب در صورت بروز مشکلات نسبت به سایر رقبا عملکرد بهتری خواهیم داشت.

این یعنی برای افراد آینده نگر چیزی به نام مشکل وجود ندارد، بلکه هر مشکل یا تهدیدی می تواند برای آن ها به عنوان یک فرصت مناسب برای رشد بیشتر تلقی گردد.

در مقاله بعدی سایر عوامل موفقیت کارآفرینان را بررسی می کنیم.

یک پیشنهاد خوب

در پایان این مقاله پیشنهاد می کنم محصول صوتی «شش گام طلایی تا کارآفرینی» را با تخفیف ویژه از لینک زیر دریافت کنید. این محصول برای افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار دارند بسیار مناسب است.

تمایل به دریافت محصول صوتی «شش گام طلایی تا کارآفرینی» با تخفیف ویژه دارم.

محمد صادق حداد...مدرس دانشگاه، نویسنده و محقق...عاشق آموزش دیدن و آموزش دادن

لطفاً کلیک کنید
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *