راز موفقیت کارآفرینان- قسمت سوم

راز موفقیت کارآفرینان- قسمت سوم

راز موفقیت کارآفرینان در چیست؟!

در قسمت های اول و دوم این مقاله که قبلاً ارائه شد به بررسی رازهای موفقیت کارآفرینان پرداختیم و هفت ویژگی مهم را ذکر کردیم. در این مقاله به بررسی چهار عامل تأثیرگذار دیگر می پردازیم.

برنامه مشخصی داشته باشیم

برنامه ریزی یکی از مهارت های مهم و یکی از رموز اصلی موفقیت کارآفرینان است. رسیدن به هدف بدون داشتن یک برنامه مشخص برای آن تقریباً غیرممکن است. ما باید بدانیم که دقیقاً چه چیزهایی را می خواهیم و چه زمانی برای رسیدن به آن ها در نظر گرفته ایم.

با داشتن یک برنامه مشخص می توان گام به گام در جهت رسیدن به هدف حرکت کرد. بزرگ ترین مزیت داشتن یک برنامه مشخص این است که باعث صرفه جویی در زمان، انرژی و هزینه های ما خواهد شد.

دیگر مزیت داشتن یک برنامه مشخص این است که فکر ما به صورت منظم تری سازماندهی می شود. در حالت عادی ما روزانه با ده ها مسئله کوچک و بزرگ روبرو هستیم. اگر برای تمام کارهایمان برنامه مشخصی داشته باشیم و از قبل روی آن ها فکر کرده باشیم مغز ما به صورت منظم تری عمل خواهد کرد و راندمان کاری ما افزایش خواهد یافت.

برنامه ریزی قدرت تحلیل ما را افزایش می دهد

علاوه بر این با داشتن یک برنامه از پیش تعیین شده، درصورت مواجه شدن با مشکلات احتمالی قدرت تحلیل و تصمیم گیری بالاتری خواهیم داشت.

معمولاً افراد موفق داری سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هستند. اجرای دقیق این مدل برنامه ریزی تأثیر شگرفی در موفقیت ما در مسیر زندگی خواهد داشت. موفقیت کارآفرینان ارتباط تنگاتنگی با روش برنامه ریزی آنها دارد.

اگر می خواهید در این مورد بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنم مقاله مربوط به روش های برنامه ریزی را نیز مطالعه کنید.

در کنار آقای فرهاد خادمی از کارآفرینان خوب کشورمان

یک تیم قوی ایجاد کنیم

آیا تاکنون در یک کار گروهی مشارکت داشته اید و با چالش های آن مواجه بوده اید؟ اگر چنین تجربه ای را داشته باشید حتماً تأیید می کنید یکی از آموزش هایی که در کشور ما کمتر مورد توجه قرار گرفته است، مسئله کار تیمی و تلاش مشترک برای رسیدن به یک هدف واحد می باشد.

کار تیمی یک مهارت بسیار ارزشمند است که می تواند یک سیستم را با سرعت چشمگیری به سوی موفقیت هدایت کند. در نقطه مقابل نیز درصورتی که افراد تشکیل دهنده تیم از این مهارت برخوردار نباشند، سیستم را از اهداف خود دور کرده و این مسئله ضررهای جبران ناپذیری را بر جای خواهد گذاشت.

داشتن تفکر سیستمی در رسیدن به اهداف یک کارآفرین نقش کلیدی دارد و یکی از عوامل مهم موفقیت کارآفرینان محسوب می شود.

کار تیمی جادو می کند

یک کارآفرین علاوه بر اینکه توانایی بالایی در انجام کار گروهی دارد، باید از توانایی تیم سازی و ایجاد یک سیستم قوی نیز بهره مند باشد. کار تیمی به ما کمک می کند تا از تمام پتانسیل ها و مهارت های افراد به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم و قطعاً می تواند ما را به نتایج فوق العاده ای برساند.

نکته دیگری که در هنگام تیم سازی باید مورد توجه جدی قرار گیرد، نحوه استخدام و به کارگیری نیروهایی است که در سیستم ما مشغول کار خواهند شد.

با توجه به اهمیت نقش نیروی انسانی در پیشبرد اهداف یک سیستم، اگر در این زمینه دقت لازم صورت نگیرد سیستم از اهداف خود دور خواهد شد. بنابراین در هنگام گزینش نیروی انسانی باید این موضوع مورد توجه واقع شود و درصورت لزوم از مشاوره افراد متخصص استفاده کنیم تا جلوی ضررهای احتمالی بعدی گرفته شود.

تیم من و دانشجویانم در دانشگاه شهید مطهری

با نشاط باشیم

از دیگر دلایل موفقیت کارآفرینان داشتن روحیه نشاط و شادابی است.

اگر دوست داریم به یک کارآفرین درجه یک تبدیل شویم باید سعی کنیم حتی در سخت ترین شرایط نیز بانشاط باشیم. داشتن روحیه نشاط و شادابی علاوه بر اینکه به خودمان انرژی می بخشد برروی سایر اعضای تیم نیز بسیار تأثیرگذار است.

مسیر کارآفرینی مسیری است که مملو از چالش ها و مسائل مختلف است و یکی از ابزارهای لازم برای حل مسائل پیش رو بدون شک داشتن یک روحیه شاداب و بانشاط می باشد.

وقتی که ما بانشاط باشیم به راحتی می توانیم در سایر اعضای تیم انگیزه ایجاد کنیم. برای ایجاد انگیزه بیشتر در اعضای تیم خود می توانیم از جادوی تشویق استفاده کنیم.

هر بار که پیشرفتی دیدیم بلافاصله پاداش و تشویق را در دستور کار خود قرار دهیم و بدین ترتیب سایر اعضای تیم را برای انجام درست کارها ترغیب کنیم. البته منظور از تشویق فقط پاداش مالی نیست بلکه حتی یک شاخه گل نیز می تواند معجزه کند.

نکته مهم این است که سعی کنیم کوچکترین اقدام های مثبت و سازنده را هم در بین اعضای تیم ببینیم و آن را بدون پاسخ نگذاریم.

متمایز و پیشرو باشیم

خیلی وقت ها برای ما پیش آمده است که محصولی را خریداری می کنیم که شاید نیاز ضروری به آن نداریم اما به دلیل خاص بودن و یا بهتر بگویم متمایز بودن آن محصول، اقدام به خرید آن می کنیم.

همچنین ممکن است مکان هایی را برای خرید انتخاب کنیم که نسبت به سایر مکان ها ویژگی های متمایزی دارند و یا خدمات بهتری ارائه می دهند. مثلاً رستورانی که خدمات پذیرایی خوبی ارائه می دهد یا کافی شاپی که فضای متفاوتی را ایجاد کرده است.

برای اینکه در کسب و کاری که ایجاد کرده ایم سیر صعودی را با سرعت بیشتری طی کنیم باید سعی کنیم نسبت به سایر رقبا متمایز باشیم و از آن ها پیشه بگیریم. کافی است کمی خلاقیت به کار ببریم تا نوع محصولی که ما ارائه می دهیم نسبت به سایر محصولات مشابه متمایز باشد.

گاهی اوقات یک تغییر کوچک در محصول و یا حتی نوع بسته بندی آن و یا روش ارائه محصول می تواند ما را نسبت به بقیه متمایز کند. هر چقدر میزان نوآوری محصول ما بیشتر باشد به همان اندازه سرعت رشد ما افزایش خواهد یافت. فراموش نکنیم که  نوآوری یکی از رموز اصلی موفقیت کارآفرینان بزرگ است.

یک پیشنهاد خوب

در پایان این مقاله پیشنهاد می کنم محصول صوتی «شش گام طلایی تا کارآفرینی» را با تخفیف ویژه از لینک زیر دریافت کنید. این محصول برای افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار دارند بسیار مناسب است.

تمایل به دریافت محصول صوتی «شش گام طلایی تا کارآفرینی» با تخفیف ویژه دارم.

محمد صادق حداد...مدرس دانشگاه، نویسنده و محقق...عاشق آموزش دیدن و آموزش دادن

لطفاً کلیک کنید
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *