اهمیت تیم سازی در کارآفرینی

اهمیت تیم سازی در کارآفرینی

آیا تاکنون برای شما پیش آمده است که تجربه یک کار تیمی موفق را داشته باشید؟! بعضی از کارآفرینان این اشتباه را مرتکب می شوند که سعی می کنند همه کارها را خودشان انجام دهند و معتقدند توانایی انجام همه کارها را دارند. این یکی از اشتباهات رایجی است که یا منجر به شکست کسب و کارها می شود یا جلوی رشد و پیشرفت سریع آن ها را می گیرد.

تفکر سیستمی داشته باشیم

یک کارآفرین هر چه قدر هم توانمند باشد باید دارای تفکر سیستمی باشد و سعی کند از توانایی های خود به بهترین شکل ممکن و در جهت پیشبرد هر چه سریعتر اهداف خود استفاده کند. بسیاری از امور را می توان به افراد دیگری که توانایی انجام آن ها را دارند واگذار کرد و با ایجاد یک سیستم نظارتی دقیق و مبتنی بر آمار به نتایج قابل توجهی دست یافت. بنابراین کارآفرینان موفق قبل از شروع به تولید محصول خود، اقدام به تشکیل تیم کاری خود می کنند.

یک تیم قوی بسازیم

داشتن یک تیم کاری منسجم و قدرتمند باعث خواهد شد تا در مسیر کارآفرینی بسیار سریعتر به اهداف از پیش تعیین شده برسیم، همچنین این موضوع باعث می شود ما بهتر بتوانیم از پتاسیل های خودمان بهره برداری کنیم، مشکلات سیستم را زودتر تشخیص دهیم و برای آینده کسب و کارمان بهتر برنامه ریزی کنیم. علاوه بر این، زمان بیشتری برای تمرکز کردن بر روی ایجاد مزیت های رقابتی جدید از طریق نوآوری در محصولات و همچنین بازاریابی مدرن خواهیم داشت.

در انتخاب اعضای تیم دقت کنیم

در هنگام تشکیل تیم خود، نکته ای که بسیار حائز اهمیت است انتخاب دقیق و حساب شده اعضای تیم است. چراکه موفقیت یک سیستم با توانمندی اعضای تشکیل دهنده آن سیستم ارتباط کاملاً مستقیم دارد. اگر افراد توانمند و وظیفه شناسی در تیم خود داشته باشیم سرعت رشد و پیشرفت کار ما افزایش خواهد یافت و در صورتی که گزینه های مناسبی برای هر کدام از نقش ها انتخاب نکنیم از اهداف خود فاصله خواهیم گرفت.

نکته مهم دیگری که در بحث تشکیل تیم باید یادآور شویم این است که تعداد اعضای تیم می تواند از دو نفر تا چندین هزار نفر متغیر باشد. زمانی که ما از تیم سازی صحبت می کنیم لزوماً به معنی استخدام تعداد زیادی از افراد متخصص نیست، بلکه باتوجه به نوع کالا یا خدماتی که قصد داریم ارائه کنیم و همچنین مدلی که برای کسب و کارمان در نظر گرفته ایم باید اقدام به تشکیل تیم خود نماییم. به عنوان مثال در حال حاضر شرکت تویوتا که یکی از بزرگترین شرکت های تولیدکننده خودرو در جهان است بیش از ۳۳۰ هزار نفر پرسنل دارد در حالی که شرکت خودروسازی کیا حدود ۳۳ هزار نفر یعنی یک دهم شرکت تویوتا پرسنل دارد اما هر دو شرکت در حال حاضر از اعتبار جهانی خوبی در صنعت خودروسازی برخوردار هستند.

محمد صادق حداد...مدرس دانشگاه، نویسنده و محقق...عاشق آموزش دیدن و آموزش دادن

لطفاً کلیک کنید
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *