کارآفرینی چیست؟!

کارآفرینی چیست؟!

کارآفرینی چیست؟

  • تعریف کارآفرینی

امروزه با پیشرفت جوامع و توسعه جنبه های مختلف زندگی بشر بدون شک نیاز به شیوه های جدید ایجاد و توسعه کسب و کارها بیش از پیش احساس می شود. در این میان واژه کارآفرینی در جوامع پیشرفته و در حال توسعه بسیار مورد توجه قرار می گیرد. محققان، دانشگاهیان و صاحبان کسب و کارهای بزرگ دنیا تعاریف مختلفی را برای واژه کارآفرینی ارائه کرده اند. اگر به طور کوتاه و شفاف فقط در چند جمله بخواهیم مفهوم کارآفرینی را توضیح دهیم باید گفت که کارآفرینی عبارتست از هنر ارائه یک محصول جدید یا هنر ارائه یک روش جدید برای تولید و فروش یک محصول که قبلاً تولید شده است. البته در بعضی موارد لزوماً کارآفرینی منجر به تولید محصول آنی نمی گردد. به عنوان مثال زمانی که در یک سازمان از کارآفرینی سخن می گوییم منظور ایجاد یک ساختار جدید برای بهبود عملکرد سازمان و رسیدن به نتایج مطلوب تر می باشد.

  • هدف از کارآفرینی

با توجه به تعریف ارائه شده از کارآفرینی، هدف اصلی یک کارآفرین در واقع ایجاد یک ارزش افزوده در بخشی از جامعه می باشد. به عبارتی رسالت اصلی یک کارآفرین ارزش آفرینی یا خلق ارزش می باشد. شاید این سوال در ذهن شما تداعی شود که ایجاد یک کسب و کار چه ارتباطی با ارزش آفرینی دارد؟! در پاسخ به این سوال باید بگوییم هدف یک کارآفرین در درجه اول باید پاسخگویی به بخشی از نیازهای مردم جامعه باشد و طبیعی است که مردم به چیزهایی نیازمندند که برای آن ها ارزشمند باشد. هیچ کس حاضر نیست برای چیزی که آن را ارزشمند نمی داند بهایی پرداخت کند. به بیان دیگر یک کارآفرین علاوه بر اینکه محصول ارزشمندی را به جامعه هدیه می دهد می تواند نقش موثری در ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری جامعه داشته باشد که این موضوع نیز برای هر جامعه ای یک ارزش اجتماعی تلقی می گردد. بسیاری از مردم هدف اصلی کارآفرینی را دستیابی به پول و ثروت زیاد می دانند که این یک باور اشتباه می باشد.

  • ارتباط کارآفرینی و ثروتمند شدن

در بخش قبلی مقاله درخصوص ارتباط کارآفرینی و خلق ارزش در جامعه مطالبی بیان شد. یک کارآفرین زمانی می تواند در حوزه فعالیت خود به پول و ثروت مناسب دست یابد که نتایج حاصل از کار او برای مردم ارزشمند بوده و با ارزش های آن جامعه در تضاد نباشد. در نظر بگیرید که یک محصول بسیار باکیفیت و با قیمت مناسب تولید و به جامعه عرضه شده است، اما این محصول با ارزش های آن جامعه در تضاد است. به نظر شما مردم حاضرند برای آن کالا بهایی پرداخت کنند؟! بدون شک پاسخ به این سوال منفی است. اما در صورتی که محصول ارائه شده در کنار مرتفع کردن بخشی از نیازهای جامعه همراه با ارزش آفرینی باشد و سایر ویژگی های یک کالا یا خدمت مناسب مانند قیمت مناسب، کیفیت بالا، به روز بودن و … را داشته باشد از سوی مردم مورد استقبال قرار خواهد گرفت و این استقبال می تواند منجر به ثروت آفرینی برای کارآفرین باشد. البته فاکتورهای مهم دیگری نیز درخصوص کالا یا خدمات ارائه شده از سوی کارآفرینان باید مورد توجه قرار گیرد که در مقاله های بعدی به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. اما نکته اصلی که نباید از آن غافل شویم این است که کارآفرینی درکنار ارزش آفرینی می تواند منجر به ثروت مناسب و در ادامه آزادی های ناشی از ثروتمند شدن گردد.

  • ویژگی های یک کارآفرین

برای افراد کارآفرین ویژگی های فراوانی در کتاب ها و مقالات مختلف بیان شده است که بررسی هر کدام از آن ها می تواند خود منجر به چاپ یک کتاب یا مقاله مفصل گردد. در اینجا ما چند مورد از مهم ترین ویژگی های فردی یک کارآفرین را بررسی می کنیم. شاید بتوان قدرت ریسک پذیری و اقدام را اصلی ترین ویژگی یک کارآفرین دانست. البته همه ما می دانیم که تصمیمات هیجانی می تواند در بسیاری از مواقع صدمات جبران ناپذیری برجای بگذارد و زمانی که از قدرت ریسک پذیری صحبت می کنیم باید بین آن و تصمیمات هیجانی تمایز قائل شویم.

ویژگی بارز دیگری که یک کارآفرین باید از آن برخوردار باشد ویژگی رهبر بودن و پیشرو بودن است. بین رهبر بودن و رییس بودن تفاوت های اساسی وجود دارد. یک رهبر تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا به کمک بقیه اعضاء مسیر رشد را طی کند و مسائل را حل و فصل نماید در حالی که یک رییس علاقه مند به حل مسائل توسط دیگران می باشد.

ارزش آفرینی ویژگی بارز دیگری است که باید در یک کارآفرین وجود داشته باشد. همانطور که در بخش های قبلی مقاله نیز اشاره شد شاید بتوان از این ویژگی به عنوان یک ویژگی کلیدی برای موفقیت یک کارآفرین نام برد.

از دیگر ویژگی های بارز یک کارآفرین آینده نگری و فرصت طلبی است. یک کارآفرین همواره باید نگرشی وسیع تر از سایر افراد جامعه داشته باشد تا بتواند به بهترین شکل ممکن فرصت های موجود را شناسایی کند و از آن نهایت بهره برداری را داشته باشد. در واقع کارآفرینان برتر افرادی هستند که از تهدیدها نیز فرصت می سازند.

در مقالات بعدی درخصوص ویژگی های کارآفرینان مطالب بیشتری ارائه خواهد شد.

نویسنده: محمد صادق حداد

 

محمد صادق حداد...مدرس دانشگاه، نویسنده و محقق...عاشق آموزش دیدن و آموزش دادن

لطفاً کلیک کنید
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. محمد
    ۸:۵۸ ۱۳۹۷/۰۵/۱۶

    بسیار مقاله مفیدی بود…سپاسگزارم